Distinguished Teaching Fellowship Recipients

Teaching Fellows

1988-1991

  • Patrick E. Green, Religious Studies
  • Bill Ponder, Chemistry

1989-1992

  • Dwight L. Eddins, English
  • Tom M. Graham, Biological Sciences

1990-1993

  • Robert Halli, English
  • Daniel Pound, Political Science

1991-1994 

  • Philip Beidler, English
  • Steven Prentice-Dunn, Psychology

1992-1995

  • Cliff Hand, Chemistry
  • Richard Krause, Anthropology

1993-1996

  • William Ulmer, English
  • Gary Hooks, Geology

1994-1997

  • Lowell Kispert, Chemistry
  • Cecelia Laurie, Mathematics

1995-1998 

  • Bev Thorn, Psychology
  • Joseph Hornsby, English

1996-1999

  • Ron Robel, Critical Languages & History

1997-2000 

  • Gene Byrd, Physics and Astronomy
  • Constance Janiga-Perkins, Modern Languages and Classics

1998-2001

  • Sharon O’Dair, English

1999-2002

  • Carol Prickett, Music
  • Harry Blewitt, Chemistry/New College

2000-2003

  • J.W. Harrell, Physics/Astronomy

2001-2004

  • John Beeler, History
  • Michael Murphy, Anthropology

2002-2005

  • John Vincent, Chemistry
  • Richard Megraw, American Studies

2003-2006

  • Gary Sloan, Biological Sciences
  • Silas Blackstock, Chemistry

2004-2007

  • Robert Young, English
  • Ian Brown, Anthropology

2005-2008

  • Barbara Chotiner, Political Science
  • Lawrence Kohl, History

2006-2009

  • Janis O’Donnell, Biological Sciences

2007-2010

  • Kevin Shaughnessy, Chemistry
  • Marysia Galbraith, Anthropology/New College

2008-2011

  • Kirk Summers, Modern Languages & Classics
  • Chase Wrenn, Philosophy

2009-2012

  • Rona Donahoe, Geological Sciences
  • Rasma Lazda, Modern Languages & Classics

2010-2013

  • Julia Cherry, Biological Sciences/New College
  • Emily Wittman, English

2011-2014

  • Jason DeCaro, Anthropology
  • Fred Whiting, English

2012-2015

  • Michael Innis-Jimenez, American Studies
  • Ansley Gilpin, Psychology

2013-2016

  • Dilin Liu, English
  • Kim Caldwell, Biological Sciences

2014-2017

  • Laura Busenlehner, Chemistry
  • Kathryn Oths, Anthropology

2015-2018

  • Lisa Davis, Geography
  • Ted Trost, Religious Studies/New College

2016-2019

  • Ana Corbalan, Modern Languages and Classics
  • Jeffrey Melton, American Studies

2017-2020

  • Carol Duffy, Biology
  • Erik Peterson, History

2018-2021

  • Bryan Koronkiewicz, Modern Languages & Classics
  • John Miller, New College

2019-2022

  • Lawrence Jackson, Theatre & Dance
  • Allen Linken, Political Science

2020-2023

  • Barbara Brickman, New College
  • Phillip Harris, Biological Sciences

Teaching with Technology Fellows

2011-2014
Lucy Curzon, Art and Art History

2012-2015
John Giggie, History

2013-2016
Jolene Hubbs, American Studies

2014-2017
Patrick Frantom, Chemistry & Biochemistry

2015-2018
Jeremy Bailin, Physics & Astronomy

2016-2019
Lauren Cardon, English

2017-2020
Marco Bonizzoni, Chemistry & Biochemistry

2018-2021
Michael Altman, Religious Studies

2019-2022
Paul Rupar, Chemistry & Biochemistry